Pánská taneční skupina Rasputin
[Napsali o nás]
 
 

Pánská taneční skupina Rasputin vystoupila na koncertu Harmonie 1872

Kolínský deník [Kultura]18. 11. 2015
Několikerým potleskem beznadějně vyprodaného sálu Městského divadla Kolín skončil v předvečer listopadového státního svátku Svatomartinský koncert kolínského dechového orchestru Harmonie 1872.
„Ještě asi padesátka lidí marně sháněla vstupenky, lidi mi volali a někteří čekali před divadlem, jestli někdo lístky nevrátí," řekl Zdeněk Jírek, organizační vedoucí orchestru.

Jeho muzikanti v čele s dirigentem Petrem Stříškou, který na čtyři skladby půjčil taktovku Ireně Pithartové, přichystali pro své fanoušky nejen pestrý hudební koktejl, ale i několik překvapení. Program otevřela Fanfára ze symfonické básně Tak pravil Zarathustra, poté Vstupní árií Sylvy z operety Čardášová princezna Emericha Kalmána vstoupila na scénu nejen zpěvačka, ale i dlouholetá moderátorka těchto koncertů Renée Nachtigalová.

„Už si ani nepamatuji, jak dlouho s touhle partou úžasných lidí spolupracuji. Říkají, že sedmnáct let, tak to asi bude pravda," smála se bývalá televizní hlasatelka. Nejmladší sólista večera, šestnáctiletý klarinetista Jindřich Král, si střihnul sólo v Klarinetovém čardáši Karla Bělohoubka, Vojtěch Douda, s trubkou v Baladě Pavla Staňka, Vladimír Valenta, Vladimír Novák, Luboš Procházka a Jiří Kukla rozezněly své nástroje v Pozdravu pozounů z pera Kolíňáka Jaroslava Zemana.

Pavel Frič rozněžnil svým altsaxofonem v písni Jednoho dne se vrátím z filmu Tenkrát na Západě a flétnistka Jitka Försterová přidala humor s kanárkem v kleci ve skladbě Kanárek, v irské lidové Mně sílu dáš si zahrála na violoncello Vlaďka Pitharthová.

Kromě kmenových zpěvaček Petry Perné či Heleny Hálové si v roli hosta zazpíval již také častý účastník těchto koncertů Radim Schwab, který společně s Helenou Hálovou zazpíval dva duety Christiana a Raoula z muzikálu Fantom opery, už zmíněnou Mně sílu dáš a z repertoáru Karla Gotta Už z hor zní zvon, kterou coby skotskou lidovou zahájil na dudy skotský dudák, což bylo druhé překvapení večera.

Zatancovala pánská tanenčí skupina Rasputin
Tím prvním byl taneční doprovod skladby Puttin of The Ritz z filmu Blue Skie interpretovanou Petrou Pernou a známou z repertoáru Jiřího Korna kolínskou pánskou taneční skupinou Rasputin coby svérázných číšníků se smajlíkem na spodním prádle. „Dirigent původně sháněl pár stepařek, ale Rasputin už kdysi s touhle skladbou vystupoval, tak jsme se nakonec dohodli," vysvětlila Jolana Burešová, choreografka a vedoucí skupiny, jejíž otec František Marek je dlouholetým trumpetistou orchestru.

Rasputinovské číšnické motýlky pod krky se výborně hodily k oblečení kapely, do druhé poloviny si totiž muzikanti uvázali právě tento doplněk a dámy si oblékly slavnostní večerní róby. Pochodovou píseň Františka Kmocha Zelení hájové na závěr zazpívali i muzikanti, přídavkové Českou muziku a Andulku Šafářovou všichni sólisté pohromadě i s dětmi předávající květiny a tečku, bez které by se žádný kolínský koncert nemohl obejít, místní hymnu Kolíne, Kolíne, pak i celý zaplněný sál. Ve stoje a se skandovaným potleskem. S krátkou přestávkou více jak dvou a půl hodinový koncert plný překvapení, humoru a pestré muziky jim všem utekl strašně rychle.

Zdroj:
Kolínský deník
Zdeněk Hejduk